Skąd się biorą zaburzenia integracji sensorycznej? Zaburzenia SI u dzieci

- Kategorie : Integracja sensoryczna

Zaburzenia integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna jest procesem, który rozwija się już od momentu narodzin. Zaburzenia integracji sensorycznej mają określone przyczyny, na przykład okołoporodowe lub genetyczne. Zdarza się, że poszczególne etapy są opóźnione i nie wykształcają się we właściwy sposób. Może to w konsekwencji rzutować na prawidłowe zachowanie dziecka. Zaburzenia integracji sensorycznej skutkują problemami w nauce lub występowaniem trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Zaburzenia SI mają duży wpływ na zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka. Zagadnienie to zyskuje coraz większe zainteresowanie, ponieważ rośnie liczba dzieci, u których diagnozuje się zaburzenia sensoryczne.

Wczesne rozpoznanie problemu

Zaburzenia sensoryczne u dzieci nie znikną samoistnie. Bez podjęcia odpowiednich kroków mogą się one nasilić lub przyjąć inną formę. W większości przypadków negatywne objawy można jednak zminimalizować poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii. Terapia sensoryczna jest bardzo ważna i powinna być poprzedzona właściwie postawioną diagnozą, którą może wydać wyłącznie doświadczony terapeuta. Diagnoza obejmuje wywiad z rodzicami oraz obserwację dziecka, a także szereg dodatkowych, specjalistycznych testów. Zebrane w ten sposób informacje pozwalają na stwierdzenie lub brak zaburzeń i w razie konieczności dobór odpowiedniej formy terapii. Terapia integracji sensorycznej daje szansę na zmniejszenie negatywnych objawów.

Czy zaburzenia integracji sensorycznej można wyleczyć?

Zaburzenia integracji sensorycznej leczy się przede wszystkim u dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, które mają problem z prawidłowym funkcjonowaniem. Czy zaburzenia integracji sensorycznej można wyleczyć? Konieczna jest tu specjalna terapia. Polega ona głównie na dostarczaniu kontrolowanej ilości bodźców za pomocą zabawy. Wszystko może odbywać się na specjalnie do tego przygotowanej sali, pod okiem terapeuty, jednak równie ważna jest także praca w domu wspólnie z rodzicami. Do terapii wykorzystywany jest dedykowany sprzęt do integracji sensorycznej. Odpowiednim asortymentem dysponuje sklep internetowy Diverti, w którym można zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria.

Zaburzenia SI u dzieci

Terapia może trwać około roku, choć w niektórych przypadkach efekty są zauważalne już po kilku zajęciach. W zaburzeniach integracji sensorycznej ćwiczenia przyjmują formę wykonywania prostych zadań w trakcie zabawy. Działanie układu nerwowego dziecka jest dzięki temu odpowiednio stymulowane. W efekcie wykonywanie poszczególnych czynności sprawia dziecku coraz mniejszą trudność. Terapia zaburzeń SI jest dobrym rozwiązaniem. Właściwa integracja sensoryczna to regularne i odpowiednio dobrane ćwiczenia. Zaburzenia integracji sensorycznej i ich leczenie to kwestie, które powinny być rozpatrywane pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Nieprawidłowa integracja sensoryczna ma pewne objawy, które powinny zaniepokoić rodziców. Zaburzenia SI u dzieci charakteryzują się nadmierną lub zbyt małą wrażliwością na bodźce sensoryczne. Nadwrażliwość sensoryczna może wynikać z nieadekwatnego do danej sytuacji sposobu odbierania wrażeń przez poszczególne zmysły. Występują również zaburzenia czucia głębokiego u dzieci, w wyniku czego utrudnione mogą być takie czynności jak sięganie po wysoko umieszczone przedmioty lub wchodzenie po schodach. Dzieci często nie wykazują zainteresowania obecnością rówieśników. Często pojawiają się również problemy z utrzymaniem odpowiedniej równowagi i koordynacji ciała. Dziecko, a integracja sensoryczna to złożony temat. Pojawiły się nawet studia podyplomowe o kierunku integracja sensoryczna, które dają możliwość uzyskania kwalifikacji terapeuty w tym zakresie.

Udostępnij
Dodaj komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć