Metoda montessori w domu

- Kategorie : Integracja sensoryczna

Maria Montessori była włoską lekarką, która już 100 lat temu opracowała metodę wychowania dzieci, którą nazwano na cześć jej nazwiska. Metoda oraz jej założenia opiera się na indywidualności każdego dziecka. Autorka wierzyła, że każde dziecko jest wyjątkowe i wymaga właściwej pielęgnacji ze strony otoczenia, rodziców oraz bliskich. Pomimo że pedagogika montessori nie była aktualizowana od czasu jej wydania, to wciąż znajduje zastosowanie we współczesnym świecie. Jak podkreślają jej zwolenniczki, nie wszystkie zasady da się idealnie wdrożyć, ale chociaż niewielka ich cząstka daje wymierne rezultaty wśród dzieci. Należy podkreślić, że czasy się diametralnie zmieniły. W czasie powstawania tej metody nie było dostępu do bajek ani do Internetu. Czy metody montessori powinny zostać zaktualizowanie? Jak najbardziej. Nikt jednak się tego profesjonalnie jeszcze nie podjął. Jedynie dzielne mamy starają się w swoim codziennym korzystaniu z tych metod, zaadoptować je do otaczającego nas otoczenia.

Montessori zasady

Pośród różnych zasad oraz dostępnych materiałów edukacyjnych i zabawek Maria Montessori wyodrębniła kilka zasad, które muszą bezwzględnie być przestrzegane, aby jej metoda przyniosła oczekiwane rezultaty. Do tych najważniejszych założeń zaliczamy:

  1. Szacunek do malucha - dziecko dopiero uczy się funkcjonowania w otaczającym go świecie. Jako rodzice lub opiekunowie powinniśmy go wspierać oraz szanować jego wybory, nawet jeśli popełnia błąd.
  2. Uczenie samodzielności - pomóż swojemu dziecku coś zrobić, a nie wyręczaj go. Dobrym przykładem może być zapinanie kurtki. Pomóż dziecku zapiąć dwie części razem, ale niech samo zapnie zamek do góry. Takie czynności powinny dziać się na porządku dziennym. Rodzice są obok jedynie od nakierowywania lub służenia drobną pomocą, a dziecko w miarę możliwości powinno samo starać się wykonywać codzienne obowiązki. Zwykle trwa to zdecydowanie dłużej, niż wyręczyliby je w tym rodzice, lecz w tej metodzie właśnie chodzi o niewyręczanie.
  3. Dbanie o zmysły - wg pedagogiki montessori dziecko powinno poznawać świat sensorycznie, czyli przy pomocy smaku, węchu, dotyku, słuchu oraz wzroku. Wiele zestawów do edukacji i zabawy zostało przygotowane właśnie w ten sposób, aby maksymalnie pomóc w rozwoju dziecka.
  4. Życie w społeczeństwie - metoda montessori zakłada, że dzieci powinny być uczone empatii, współczucia oraz pomocy innym. Ciekawym zabiegiem jest mieszanie dzieci w różnym wieku w przedszkolu, aby starsi koledzy mogli pomagać tym młodszym.
  5. Dasz radę! - jeśli Twojemu dziecku coś nie wyjdzie, to powinno się go zachęcać do dalszych prób wykonania danego zadania. Pod żadnym pozorem nie należy dziecku wmawiać, że być może się do danej czynności nie nadaje.

Frazy wrażliwe według Marii Montessori

Włoska lekarka zwróciła szczególną uwagę na trzy frazy wrażliwe w życiu dziecka, które definiują zachowanie, potrzeby oraz określają dany etap rozwoju.

  • Faza pierwsza - następuje w momencie narodzin i ciągnie się aż mniej więcej do 6-ego roku życia. Na tym etapie dziecko mimowolnie poznaje otoczenie, uczy się języka oraz przyswaja podstawy o kulturze, w której się obraca,
  • Faza druga - mamy z nią do czynienia od około 6-12 roku życia. Właśnie w tym okresie zaczyna działać wyobraźnia dziecka, a wszystko to, co pojęło w fazie pierwszej, zaczyna być wykorzystywane i rozwijane.
  • Faza trzecia - kończy się wraz z okresem wejścia w dorosłe życie. Człowiek zaczyna odkrywać swoje poczucie przynależności do danej grupy, kształtuje się i ukierunkowuje. Kształtuje się osobisty system wartości oraz idei, które będą stanowić podstawę w dorosłym życiu.

Jak przygotować dom na metodę montessori?

Metoda Montessori zakłada, że otoczenie dziecka powinno być maksymalnie dostosowane pod jego rozwój, aby czerpać i obserwować jak najlepsze rezultaty. Przede wszystkim powinno być ono proste i uporządkowane, aby nie utrudniać dziecku koncentracji. Na wysokości dostępnej dla dziecka powinny znajdować się książki, gry oraz ćwiczenia przeznaczone do zabaw edukacyjnych. W Internecie można znaleźć wiele cennych wskazówek od mam, które już w dużej części przerobiły ten protokół pracy z dziećmi w domu. Ciekawym zabiegiem jest montaż małych mebli, które ułatwiają dziecku takie czynności, jak sprzątanie, mycie ząbków, pomoc w kuchni itp.

Wychowanie metodą montessori w domu w XXI wieku

Wiele dzieci wyrosło w szczęśliwym dzieciństwie dzięki zastosowaniu metod montessori. Należy jednak pamiętać, że taki sposób wychowywania jest bardzo czasochłonny. Wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony rodziców, rodziny oraz przyjaciół. Metoda montessori w domu wymusza na rodzicach kreatywność oraz ciągłe wymyślane sensownych zajęć. Wiele mam uskarża się na brak czasu na standardowe czynności domowe, a gdzie jeszcze znaleźć czas na wymyślanie edukacyjnych aktywności. Wiele pań zgodnie zauważyło, że doktor Montessori nie musiała prać, sprzątać i gotować. Innym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do przedszkola Montessori, gdzie dzieci są wychowywane w duchu tej praktyki pedagogicznej. Bardzo dużo mam zwraca uwagę na problem obecności smartfonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń, które skutecznie uzależniają i odwracają uwagę dzieci. Zamiast nich, stosują zabawki montessori. Faktycznie, metoda montessori nie jest dostosowana do dzisiejszego trybu życia, ale można się starać zaadoptować z niej to, co najlepsze. Nawet niewielka część, która zostanie wdrożona w życia dziecka, z pewnością wyjdzie mu na korzyść. Nie należy się poddawać, lecz zaadoptować tyle, ile uważamy za słuszne. Nie należy też popadać w paranoję, ponieważ można się w tym świecie trochę pogubić i w pewnym sensie stracić radość z macierzyństwa poprzez zbytnią perfekcyjność i chęć wywrócenia swojego życia do góry nogami. Pamiętaj, że to jest metoda, która ma służyć Tobie i Twojemu dziecku, a nie w sposób odwrotny. Postaraj się znaleźć podpunkty, które są najbliższe Twojej ideologii i postaraj się je spokojnie i stopniowo wdrożyć do waszego domu.

Udostępnij
Dodaj komentarz